Imunohemija

IMUNOHEMIJA

Imunologija proučava imunski sistem i njegove reakcije. Imunološke analize su usmerene na ispitivanje odbrambenih sposobnosti organizma, kao i na dokazivanje različitih bolesti imunog sistema, kao što su alergijske i autoimune bolesti i intolerancija na hranu.

Feritin

Feritin je protein sposoban da veže između 4000 i 5000 atoma gvožđa, čineći feritin glavni depo oblik gvožđa u organizmu, mobilni oblik koji može brzo da veze ili oslobodi gvožđe u zavisnosti od trenutnih potreba organizma. Feritin se nalazi uglavnom u citoplazmi ćelija retikuloendotelnog sistema. Koncentracija feritina je direktno proporcionalna ukupnim depoima gvožđa u telu, što dovodi do toga da koncentracija feritina u serumu predstavlja dijagnostičko sredstvo u proceni statusa gvožđa I razvoja anemije. Kod zdravih osoba koncentracije feritina u serumu variraju u zavisnosti od starosti i pola. Postoji nagli porast koncentracije feritina u serumu u prvom mesecu života, što se poklapa sa depresijom eritropoeze koštane srži. U roku od 2 do 3 meseca eritropoeza se ponovo aktivira i dolazi do pada koncentracije serumskog feritina. Do 6 meseca, koncentracija se smanjuje na prilično nizak nivo gde ostaju tokom celog detinjstva. U pubertetu se povećava koncentracija feritina, posebno kod muškaraca. Pacijenti sa anemijom deficijencije gvožđa imaju niske koncentracije feritina u serumu, dok pacijenti sa preopterećenjem gvožđem (hemohromatoza, hemosideroza) imaju serumske koncentracije feritina mnogo veće od normalnih. Analiza feritina pruža osetljivo sredstvo za otkrivanje nedostatka gvožđa u ranoj fazi. Koncentracije feritina u serumu mogu poslužiti kao sredstvo za praćenje efekata terapije gvožđem, ali rezultate treba tumačiti sa oprezom, jer ovi slučajevi možda ne odražavaju uvek pravo stanje depoa gvožđa. Feritin je pozitivan reaktant akutne faze sto dovodi do povišenih koncetracija feritina kod akutnih i hroničnih oboljenja jetre, hronične bubrežne insuficijencije i kod nekih vrsta neoplastičnih bolesti. Analiza feritina je značajna za razlikovanje anemije usled nedostatka gvožđa i anemije hronične bolesti.

Polni hormoni

LH je luteinizirajući hormon koji stvara hipofiza i spada u gonadotropne hormone, zajedno sa FSH. Ima značajnu ulogu u menstrualnom ciklusu, utiče na rast jajnih ćelija i stimuliše proizvodnju estrogena u folikulima. Pik koncentracije LH u toku menstrualnog ciklusa se dešava neposredno pre ovulacije. Klinički značaj određivanja vrednosti LH u krvi ima za cilj ispitivanje ovulacije, sindroma policističnih jajnika, evaluaciju neplodnosti, procenu funkcije hipofize.


FSH je folikulo-stimulišući hormon koji stvara hipofiza. FSH ima značajnu ulogu u regulaciji normalnog menstrualnog ciklusa. Klinički značaj određivanja vrednosti FSH u kombinaciji sa LH je u dijagnozi sindroma policističnih jajnika, uzroka neplodnosti. Visoke vrednosti FSH su prisutne kod menopauze.


Estradiol je dominantni hormon tokom folikularne faze menstrualnog ciklusa. Podstiče stvaranje progesteronskih receptora i tokom puberteta uslovljava razvoj primarnih i sekundarnih polnih karakteristika. U reproduktivnom periodu utiče na proliferaciju endometrijuma. Pored reproduktivne i seksualne funkcije, estradiol deluje pozitivno na koštanu masu sprečavajuci smanjenje gustine kostiju, a manjim delom smanjuje rizik od ateroskleroze jer povećava koncentraciju HDL-a.


Progesteron je hormon koga luči žuto telo jajnika nakon ovulacije. Ukoliko dođe do oplođenja, progesteron je odgovoran za promenu endometrijuma kako bi bio spreman za implantaciju oplođene jajne celije. Utiče i na stvaranje žlezdanog tkiva dojke.


Prolaktin je hormon koji stvara hipofiza. Tokom trudnoće se koncentracije prolaktina povećavaju I stimulišu proces laktacije mlečnih zlezda. Klinički značaj određivanja prolaktina je u dijagnozi uzroka neplodnosti, poremećaja menstrualnog ciklusa, galaktoreje (lučenja mleka koje nije u vezi sa dojenjem) i impotencije.


Testosteron je hormon koji postoji kod oba pola. Nivo testosterona kod žena varira sa godinama - najniži je tokom puberteta i adolescencije, a najviši pred I tokom menopauze. Kod muškaraca je odgovoran za razvoj primarnih I sekundarnih polnih karakteristika, reguliše produkciju sperme, pojačava seksualnu želju, podstiče rast mišićne mase.

Hormoni štitne žlezde

Štitna žlezda je najveća endokrina žlezda u ljudskom organizmu, specifičnog izgleda oblika leptira, koja se nalazi u donjem, prednjem delu vrata. Poznata je još i pod nazivima štitasta ili tiroidna žlezda (tiroidea).


Hormoni štitne žlezde, koje stvara i luči u krvotok, direktno utiču na rad skoro svake naše ćelije u organizmu.
Hormoni štitne žlezde su:

 

T4 i T3 hormoni igraju važnu ulogu u regulaciji telesne mase, nivoa energije, unutrašnje temperature, rasta kose, noktiju, normalnom funkcionisanju metabolizma i važan su deo endokrinog sistema. U cirkulaciji prisutni su u dve forme: vezani za proteine i slobodni (free T3 i freeT4). Za procenu funkcije štitne žlezde je mnogo značajnije određivanje nivoa free T3 i free T4 jer su ove dve forme biološki aktivne.


TG (tireoglobulin) je protein štitne žlezde i neophodan je za sintezu tireoidnih hormona. Klinička primena određivanja tireoglobulina je praćenje efikasnosti terapije kod pacijenata sa prethodno postavljenom dijagnozom diferentovanog karcinoma štitne žlezde.


Antitireoidna antitela se ispituju ukoliko postoji sumnja na autoimunu bolest štitne žlezde kao i za praćenje efekta terapije. Najvažnija su anti-TPO antitela, anti TG antitela i anti TSH receptorska antitela. Prisustvo ovih antitela je obično pokazatelj autoimunih bolesti štitne žlezde.


Vitamin D

Vitamin D - je vitamin koji učestvuje u apsorpciji kalcijuma i fosfora u organizmu, imajući pri tome glavnu ulogu u izgradnji i održavanju zdravlja kostiju. Pored toga ima direktni uticaj na imunološki odgovor organizma. Sintetiše se u organizmu pod dejstvom sunčeve svetlosti, ili putem hrane koja je bogata vitaminom D. Klinički značaj određivanja vitamina D je u dijagnozi rahitisa I osteomalacije, I u proceni depoa u organizmu, hipo- ili hipervitaminoze.

Share by: